Dorożka ślubna

A może by tak coś innego niż samochodem do ślubu? 🙂

Była to Stajnia Stangret, która przysłała mi swoją ofertę i pozwoliła mi się nią z Wami podzielić. Czas obsługi Stangretu wynosi około cztery – pięć godzin. Powóz zaprzężony jest w dwa (parę) konie oraz obsługują go dwie osoby. Cena za tego typu usługę wynosi około 1800 zł. i jak większość tego typu usług zależna jest od miejsca i daty przyjęcia. Ceny podlegają indywidualnym negocjacjom.

A oto kilka informacji ze strony stajni:

Firma STANGRET od roku 1991 specjalizuje się w zaprzęgach, dysponuje stylowymi powozami typu Lando. Przejażdżka takim cackiem to przyjemność zupełnie innej klasy niż zwykłą bryczką. Dlatego właśnie te powozy są najczęściej wynajmowane na śluby oraz jako atrakcja dla zagranicznych gości. Powozy są zaprzężone w stylu angielskim lub węgierskim, w parę lub czwórkę siwych koni uatrakcyjniają imprezy plenerowe, bankiety.

Dorożką do ślubu

Lando to czteroosobowy, wyjazdowy powóz reprezentacyjny z opuszczanym na dwie strony dachem i o dwóch jednakowych siedzeniach naprzeciwko siebie. Płaszczyzny utrzymane są w kolorach kryjących, ciemnych ciemnego granatu, ciemnej zieleni tzw. butelkowej. Lando znane było już w XVI w a najbardziej rozpowszechnione w wieku XIX. Odznacza się bardzo elegancką, zgrabną sylwetką zarówno przy zamkniętej budzie, jak i w postaci pojazdu otwartego.

Styl angielski to styl ogólnoświatowy. Jest szczególnie elegancki i dlatego zaprzęgi w nim utrzymane są najbardziej paradne, reprezentacyjne. Uprząż idealnie dopasowana do konia charakteryzuje się tym że zasadniczą częścią ciągnącą jest chomąto a kiełzno jest zawsze munsztukowe. Cała uprząż wyrabiana jest z czarnej, blankowanej skóry. Bardzo istotny jest ubiór obsługi składający się z cylindra, białej koszuli, ciemnego surduta i długich butów do jazdy konnej. Taki styl zaprzęgu na ziemiach polskich stosowany był do zaprzęgów
reprezentacyjnych osób wysoko postawionych i zamożnych.

Styl węgierski ma zasięg międzynarodowy. Konie są w uprzęży szorowej, w której zasadniczymi częściami ciągnącymi są napierśnik i pasy pociągowe. Szczególnie ozdobne w tej uprzęży są okucia, a najbardziej charakterystyczną ozdobą szalanki, czyli długie chwasty rzemienne bardzo bogato, płasko zaplecione. Występuje tu większa swoboda w doborze maści i rozmaitości koni, jednym słowem au naturel koń w swojej naturalnej i szlachetnej urodzie.

Dane kontaktowe:
Małgorzata Jakoniuk
www: www.stajniastangret.republika.pl
tel.: 0601273841
mail: stajnia.stangret@wp.pl

Pozostałe oferty, które znalazłem i która mnie zainteresowały to Stajnia Palamo oraz Stajnia Lonża ale od nich nie otrzymałem jeszcze szczegółów oferty i pozwolenia na publikację. Jak tylko będę znał więcej szczegółów na pewno Was o tym poinformuję.
Przeglądając fora internetowe na temat właśnie zaprzęgów weselnych trafiłem od razu na liczne pytania i wątpliwości przyszłych małżonków dotyczących takiej przejażdżki. Wiele narzeczonych zastanawia się, czy od koni nie śmierdzi podczas takiej przejażdżki, czy nie narobią wstydu w momencie gdy spełnią swoje potrzeby fizjologiczne, czy deszcz uniemożliwia taką przejażdżkę i jaką maksymalną długość mogą tego typu zaprzęgi pokonać?
Zadałem te pytania przedstawicielom stajni i osobom, które jeżdżą konno wyczynowo i dowiedziałem się, że konie przed tego typu imprezami są specjalnie karmione i nie ma mowy o wypróżnieniu się w czasie przejażdżki, dodatkowo konie są myte i dzięki temu od nich nie śmierdzi. Do opisane wcześniej Landa można założyć daszek, który będzie nas chronił przed deszczem, także aura też nie jest przeszkodą. Natomiast jeśli chodzi o przejazd taką dorożką, to najlepiej jest gdy nie trwa on zbyt długo, ale znalazłem na forum Młode Pary, które w landzie przejechały nawet 30 km na swój ślub, także jak widać – dla chcącego nic trudnego.
Mam nadzieję, że mój artykuł rozwiał Wasze wątpliwości i spory co wybrać jako pojazd do ślubu, a także ułatwił znalezienie odpowiedniej oferty.

Dorożka ślubna
Dorożka ślubna

Źródło:na-wesele.com

Share:
Related Post

Dodaj komentarz