Fotografia ślubna – czy warto zatrudnić dwóch fotografów na swój ślub?

Rozpoczynając przygotowania do tego najważniejszego dnia w życiu, przyszli Nowożeńcy zastanawiają się nie tylko nad miejscem ceremonii, sukienką, czy garniturem, ale także nad wyborem fotografa – a może warto pomyśleć nad zatrudnieniem dwóch fotografów na swój ślub?

Poprzez poniższe zdjęciowe przykłady postaramy się zobrazować korzyści płynące z fotografowania w duecie. Najważniejszym oczywiście pozostaje fakt, iż żaden z istotnych momentów ceremonii, czy wesela nie zostanie pominięty, a dzięki połączeniu dwóch różnych spojrzeń, ślubna historia stanie się pełniejsza.

Fotografia ślubna – dwóch fotografów podczas przygotowań.

Przygotowania często rozpoczynają się już bladym świtem  – zwłaszcza u Panny Młodej, która zwykle odwiedza salon fryzjerski, kosmetyczny, by w końcu założyć wymarzoną ślubną sukienkę…  Równie uroczyste przygotowania Pana Młodego zwykle trwają zdecydowanie krócej – nie powinno zatem stanowić problemu znalezienie czasu na sfotografowanie obu tych wydarzeń. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że często miejsca przygotowań znajdują się na dwóch końcach miasta, a nawet w oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów miejscowościach – możliwość „rozdwojenia się” podczas pracy w duecie staje się dużym ułatwieniem. Nawet wówczas, gdy przygotowania odbywają się w tym samym miejscu i nie trzeba rezerwować czasu na dojazdy – wolne chwile warto poświęcić na zrobienie zdjęć tak ważnych w tym dniu detali – obrączek, kwiatów i innych.

Fotografia ślubna – dwóch fotografów podczas ceremonii.

Ceremonia zaślubin jest najbardziej formalną i uroczystą częścią całego dnia ślubu, dlatego w tym czasie staramy się być niemalże niewidoczni. Bez względu na to, czy jest to ślub cywilny, czy kościelny, dla wielu osób jest to niezwykle głębokie przeżycie – wkraczając w miejsce ceremonii jako Para Narzeczonych, opuszczają je już jako Małżeństwo.

W tak wzniosłych chwilach staramy się nie rozpraszać uwagi gości, czy samej Pary Młodej, krążąc wokół niej, aby „zdobyć” ujęcia obrazujące zarówno Pannę, jak i Pana Młodego – pracując w zespole możemy zająć takie miejsca, aby utrwalić emocje ich obojga, bez zbędnego przemieszczania się. Również tylko wówczas mamy możliwość uchwycenia widzianego z balkonu wejścia Panny Młodej z rozwiniętym trenem ciągnącym się po ziemi oraz magicznych spojrzeń Narzeczonych, obserwowanych przez drugiego fotografa, który zajmuje miejsce obok Pana Młodego stojącego przy ołtarzu.

Kiedy Młoda Para znajduje się w centrum uwagi gości oraz fotografów, dla uzupełnienia ślubnej historii, równie ważnym jest ujęcie wzruszenia osób zgromadzonych, zaciekawionych dzieci oraz udekorowanego miejsca zaślubin. Przydatny jest tutaj podział ról, w którym jeden fotograf nieustannie obserwuje emocje malujące się na twarzach świeżo upieczonych Małżonków, drugi zaś kieruje swoją uwagę na poboczne wydarzenia.

Fotografia ślubna – dwóch fotografów podczas życzeń.

Podczas składania życzeń, ujęcia z dwóch perspektyw, układają się we wzruszającą lub wesołą historię. Pomijając sam fakt, że bardzo często, goście są tak zaaferowani sytuacją, iż po wypowiedzeniu życzeń pozostają blisko Nowożeńców, utrudniając uchwycenie kolejnych gości składających życzenia jednemu z fotografujących – wówczas zdjęcia drugiego fotografa okazują się nieocenione przy kompletowaniu pełnego reportażu.

Fotografia ślubna – dwóch fotografów podczas przyjęcia weselnego.

Rozpoczynający wesele pierwszy taniec, stanowi zazwyczaj rezultat dobrze przemyślanych i długo trenowanych układów tanecznych – warto przykuć do niego szczególną uwagę wykonując zarówno zbliżenia, jak i szersze ujęcia, w których to Para Młoda jest elementem większej całości.

W czasie gdy zabawa się „rozkręca” praca w duecie również okazuje się przydatna – nie tylko ze względu na możliwość ujęcia większej ilości śmiałych figur i przechyłów gości, ale także umożliwia uchwycenie reakcji osób pozostających przy zastawionych stołach, dzieci szalejących w ogrodzie sali weselnej i wyłapywanie najciekawszych kadrów. „Podwójny refleks” w pracy profesjonalistów szczególnie pomaga podczas tradycyjnie występujących o północy „oczepin”, kiedy na parkiecie rozgrywa się walka między pannami oraz kawalerami o rychłe wstąpienie w związek małżeński.

Tego rodzaju możliwość „podwójnego bycia zawsze i wszędzie” wydaje się szczególnie niezbędna podczas przyjęcia weselnego, które jest zdecydowanie najdłuższą częścią ślubu i obfituje w wiele rozmaitych wydarzeń, która Para Młoda będzie mogła z przyjemnością wspominać otwierając ślubny album.

Fotografia ślubna – dwóch fotografów podczas sesji ślubnej.

Wcześniejsze przykłady stanowią wynik stylu reporterskiego w fotografii, natomiast w trakcie pleneru ślubnego mamy możliwość nie tylko dokumentowania, ale przede wszystkim kreowania wydarzeń. Każdorazowo staramy się wysłuchać Pary Młodej, ich zainteresowań oraz oczekiwań, aby dobrać odpowiadający im styl sesji. Niezależnie, czy klimat pleneru będzie szalony, czy romantyczny, w mieście, czy w górach, w każdym przypadku praca w duecie daje większe możliwości osiągnięcia jak najlepszych zdjęć.

Zróżnicowane poczucia estetyki towarzyszące dwóm fotografom owocują zazwyczaj zupełnie różnymi ujęciami, stworzonymi nawet w tym samym czasie oraz miejscu! Kiedy zaś w jednym momencie łączą się dwie różne wizje fotografów – finalnie powstaje wiele pięknych fotografii.

Podczas gdy na plener wykonywany w innym dniu niż dzień zaślubin można poświęcić kilka godzin – wykonując sesję tuż po ceremonii, czy w trakcie wesela, szczególnie liczy się czas. Nowożeńcom często zależy wówczas, aby „uwinąć się w godzinę” – kiedy w ruch idą dwa, a nawet trzy aparaty fotograficzne, bez problemu w tak krótkim czasie udaje się stworzyć piękną ślubną pamiątkę.

Choć wybranie fotografa na swój ślub nie należy do najłatwiejszych zadań, warto rozważyć opcję dwóch fotografów towarzyszącym nam w tak ważnym dniu. Powyższe treści i fotografie stanowią jedynie przykład korzyści płynących z pracy w duecie, których podczas utrwalania ślubnych historii pojawia się znacznie więcej.

Autor: Anna i Jacek Bieniek MAGIA OBRAZU

www.magiaobrazu.com

Share:
Related Post
reviews
  • Ania

    Moim zdaniem, jak najbardziej się opłaca. Na naszym ślubie mieliśmy dwóch fotografów i byliśmy z tego bardzo zadowoleni. Inne perspektywy ujęć, pomoc a w razie uszkodzenia jednego sprzętu mamy zdjęcia z drugiego aparatu.

Dodaj komentarz