Ślub kościelny

Ślub kościelny w pełnej oprawie, mnóstwo gości, piękna biała suknia, długi welon i łzy szczęścia – to prawdopodobnie jeden z najwspanialszych dni w życiu zakochanych i marzenie nie jednej kobiety. Niestety przygotowanie ceremonii ślubnej może nie jednego przyprawić o ból głowy. Mimo coraz większego otwarcia na świat i nowych trendów w Polsce dominuje tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie czyli „polski tradycyjny ślub”: kiedy decydujemy się na zawarcie małżeństwa chcemy stanąć na ślubnym kobiercu przysięgając miłość i wierność małżeńską w kościele wypełnionym rodziną oraz najbliższymi znajomymi, a następnie wyprawić huczne i niezapomniane wesele! W końcu taki dzień się zdarza tylko raz… Zgodnie z tradycją ślub kościelny zawierało się w przynależnej parafii, zazwyczaj panny młodej. Dziś jednak odchodzi się od tego trendu zawierając małżeństwo w zupełnie różnych parafiach do czego wymagana może być zgoda proboszcza z własnej parafii. Sam ślub kościelny jednak nie wystarcza bowiem z punktu widzenia prawa nie jest on w naszym kraju uznawany – jest jedynie ceremonią kościelną zgodną z tradycją polską. Aby nabrał on mocy prawnej należy wcześniej wziąć ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego – niektórzy decydują się na ślub konkordatowy czyli połączenie ślubu cywilnego ze ślubem kościelnym.

Ślub kościelny – formalności i wymagane dokumenty

Data ślubu kościelnego i wybór parafii

Datę ślubu kościelnego najlepiej ustalać na 6 miesięcy przed planowanym zawarciem małżeństwa -trzymajmy się zasady im wcześniej tym lepiej. Należy pamiętać, że najwięcej małżeństw zawieranych jest w okresie wiosennym oraz letnim dla tego planując ślub na lato nie zwlekajmy bo kto pierwszy ten lepszy. Aby tego dokonać należy wybrać kościół jak wcześniej wspominaliśmy zwykle jest to parafia pani młodej lub inna wybrana. Warto również zacząć uczęszczać na nauki przedmałżeńskie trwa to zwykle około 10 tygodni. Udajemy się do kancelarii parafialnej aby ustalić datę ślubu. Jakie dokumenty są nam potrzebne aby załatwić formalności?

Dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu kościelnego

-dowód osobisty
-metryki chrztu
-świadectwo bierzmowania
-świadectwo nauki religii (ostatnie jakie posiadamy)
-świadectwo ukończenia nauk przedmałżeńskich lub o aktywnym uczestnictwie w kursie przedmałżeński gdy jeszcze nei jest ukończony
-zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa
-zaświadczenie o odczytaniu w parafiach zapowiedzi
-zaświadczenie o odbyciu obu sakramentów pokuty

Protokół przedślubny i zapowiedzi

Na podstawie wyżej wymienionych dokumentów na około 3 miesiące przed planowaną datą w kancelarii parafialnej ksiądz sporządzi protokół przedślubny.Po spisaniu protokółu przedślubnego powinniśmy przystąpić do pierwszego sakramentu pokuty (pierwszego z dwóch), którego potwierdzenie odbycia także będziemy musieli okazać. Kolejnym krokiem jest udanie się do swoich parafii by poinformować o planowanym weselu i opłacić zapowiedzi – co łaska oczywiście lub tyle ile trzeba:) Wspomniane zapowiedzi głoszone są przez dwie następne niedziele od spisania protokołu przedślubnego. Po wygłoszeniu zapowiedzi dostaniemy dokument potwierdzający, iż owe zapowiedzi zostały wygłoszone, a następnej wizycie, dostarczacie go do parafii, w której bierzecie ślub kościelny. Jeśli jeszcze nie mamy tego za sobą to skupiamy się teraz na naukach przedmałżeńskich.

Nauki przedmałżeńskie

Kurs przedmałżeński jest jednym z warunków otrzymania sakramentu małżeństwa więc jest obowiązkowy. Potwierdzenie jego ukończenia jest wymagane na dalszej drodze do zawarcia ślubu. Kurs najlepiej rozpocząć na około 3-4 miesiące przed planowaną datą ślubu, a całość potrwa około 10 tygodni. Ile to kosztuje? hmm… Ceny bywają różne czasem standardowe co łaska czasem stawki są ustalane z góry.

Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

Nie zapomnijmy o wspomnianej wcześniej wizycie w USC w celu zdobycia zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Weźcie ze sobą dowód osobisty, odpis aktu urodzenia, a w przypadku wdowy/wdowca odpis aktu zgonu małżonka.

Akt ślubu

Spisujemy akt ślubu

Na tydzień przed planowaną datą ślubu kościelnego narzeczeni wraz z kompletem dokumentów oraz ze świadkami powinni udać się ponownie do kancelarii na spotkanie z księdzem w celu spisania aktu ślubu. Należy mieć ze sobą zaświadczenie o odbyciu sakramentu pokuty, nauk przedmałżeńskich oraz resztę dokumentów potrzebnych do zawarcia małżeństwa, o których pisaliśmy wyżej. Świadkowie również powinni mieć ze sobą dowód osobisty. Gdy mamy to już za sobą pozostaje się przygotować do dnia ślubu.

Przed ślubem kościelnym

W dniu przed ślubem należy pamiętać o drugim odbyciu sakramentu pokuty, który obowiązuje nas przed udaniem się do ołtarza, po którym dostaniemy zaświadczenie. Należy je zabrać ze sobą w dniu ślubu.

Dzień ślubu kościelnego

W dniu ślubu do kościoła stawiamy się chwilę wcześniej i udajemy do zakrystii gdzie dostarczamy wymagane dokumenty, a świadkowie obrączki. Pamiętajmy, że to wasz wielki dzień więc traktujcie go z uśmiechem na twarzy. Nie ma się co stresować przecierz wszystko jest dopięte na ostatni guzik:) Pora na przyjęcie sakramentu małżeństwa oraz chwalebne „TAK” życzymy powodzenia…

Ślub kościelny i koszty

Ile kosztuje ślub kościelny?

No cóż tanio nie jest:) Podajemy przybliżone koszta i należy się liczyć, że ceny mogą się wahać w zależności od miejsca parafii potrzeb itd…
Nauki przedmałżeńskie: po 50-100 złotych od osoby
Wydanie metryki chrztu: 20-80 zł
Zapowiedzi: 50-100 zł
Ślub kościelny: najczęściej „co łaska” ale między 500-1000 zł
Organista: 200-500 zł
Wystrój kościoła: około 300 zł.

Share:
Related Post

Dodaj komentarz